Przejdź do głównej zawartości

"Na biało-czerwonym szlaku", czyli jak na własnej skórze poczułem czym była klątwa Bońka i Piechniczka

„Na biało-czerwonym szlaku” to książka o piłkarskiej reprezentacji Polski lat 90. i początku XXI wieku. Wspominam kolejne jej mecze w tamtym okresie, ale równocześnie opowiada o tym, co działo się w jego życiu, jak kibicował i przeżywał spotkania drużyny narodowej, pojedynki innych zespołów w Mistrzostwach Świata, Europy, europejskie puchary oraz igrzyska olimpijskie. To jednak publikacja nie tylko o piłce nożnej, poświęca wiele miejsca także innym dyscyplinom sportu. 
Pierwsza strona książki - ebooka - "Na biało-czerwonym szlaku". Fot. Prywatne
 
W książce znajdziecie relacje z meczów, trochę statystyki, ale również liczne wywiady, które pozwalają spojrzeć na piłkę nożną nie tylko od strony autora, ale i tych, którzy walczyli wtedy na boiskach. Twórca patrzy na futbol z perspektywy małej wioski czy mniejszego miasta, ale jednocześnie wędruje po europejskich stadionach. W jednej publikacji znajdziecie wspomnienia polskich piłkarzy, ale też i naszych ówczesnych rywali zagranicznych, którzy strzelali Polakom ważne bramki lub z różnych powodów mecze z biało-czerwonymi pamiętają szczególnie. Ci nasi przeciwnicy mówią też o swojej młodości, dlaczego sami postawili na piłkę nożną i co robią dziś, kiedy już zawiesili buty na przysłowiowym kołku. 

„Na biało-czerwonym szlaku” to książka niezwykła. Autor dorasta a cały czas towarzyszy mu… piłkarska reprezentacja Polski. Ważne mecze, porażki, rozczarowania, ale również sukcesy, wielkie imprezy, igrzyska, płacz i radość. Kocha piłkę i sport do tego stopnia, że w dzieciństwie postanawia zostać dziennikarzem sportowym, pochłaniając treść niezliczonej ilości gazet i magazynów sportowych. 

Akcja książki jest dynamiczna, czytelnik może ze Stadionu Śląskiego przenieść się nagle na małe boisko pod lasem, które dla miejscowych chłopaków jest miejscem rywalizacji i spędzania wolnego czasu. Tam rozgrywane są mecze o coś więcej niż dla dorosłych futbolistów oznaczają punkty w tabeli. 


Autor próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie o przyczyny kryzysu polskiej piłki nożnej, wiernie odtwarzając mecze, wyniki, strzelców bramek i ciekawostki, skrzętnie notowane i archiwizowane od dzieciństwa. To opowieść romantyczna o dorastaniu, o świecie i sporcie, których już nie ma. Czytelniku i kibicu – chcesz przenieść się w jednym momencie z Camp Nou w Barcelonie na wiejskie boiska, gdzie chłopcy, aby zagrać w piłkę, najpierw muszą sami sobie pokosić trawę? To możliwe!

Dlaczego warto sięgnąć po tę książkę?

Odpowiedź jest banalna – po to, aby przekonać się, że marzenia w życiu mogą się spełnić. Te piłkarskie, jak awans do wielkiej imprezy, ale również i te zwykłe, codzienne. Narratorem jest Piotr Stańczak, ale równie dobrze w tę rolę może wczuć się każdy inny kibic, czytając ją, będzie mógł przejrzeć się w niej jak w lustrze, sam przypominając sobie swoje osiedlowe czy wiejskie boiska, stare korkotrampki, rywalizacje z chłopakami z innych stron, swoich idoli z lat dzieciństwa. 


KSIĄŻKĘ JAKO EBOOK MOŻNA NABYĆ TUTAJ: 
 
Uwaga - książka ma szansę ukazać się w wersji drukowanej? Możesz pomóc! Szczegóły tutaj WSPIERAM TO. Książka "Na biało-czerwonym szlaku"  
 

 


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dawne gwiazdy futbolu uświetnią 100-lecie Klubu Sportowego Warka. Będzie wielka feta

PIŁKA NOŻNA. Klub Sportowy Warka obchodzi 100-lecie istnienia. Wielka impreza jubileuszowa odbędzie się w sobotę 24 czerwca. Wśród uczestników jest Reprezentacja Gwiazd Piłkarzy Polskich. Jej mecz z oldbojami Warki komentować będzie Dariusz Szpakowski. 

Dawne piłkarskie gwiazdy zagrają dla chorego Tymusia w Grodzisku Mazowieckim

PIŁKA NOŻNA. Trwa już odliczanie do charytatywnego turnieju na rzecz chorego Tymusia, który odbędzie się 27 stycznia 2024 roku w Grodzisku Mazowieckim koło Warszawy. Wystąpi między innymi Reprezentacja Gwiazd Piłkarzy Polskich. 

Polska - San Marino 1:0. Zamiast pogromu był wstyd! Bacciocchi: to my po meczu dawaliśmy autografy

PIŁKA NOŻNA. 28 kwietnia minie dokładnie 30 lat od sławetnego meczu Polska - San Marino w eliminacjach do Mistrzostw Świata w USA. Tamto spotkanie, które biało-czerwoni wygrali 1:0 pokazało, że żadnego przeciwnika nie wolno lekceważyć przed pierwszym gwizdkiem. Choć brzmi banalnie, to nasi piłkarze boleśnie o tym się przekonali...