Przejdź do głównej zawartości

Zagrają dla Ryszarda Stańka! Na boisku Wichra Wilchwy odbędzie się impreza charytatywna

PIŁKA NOŻNA. W sobotę 13 lipca w Wilchwach w Wodzisławiu Śląskim odbędzie się Piknik Rodzinny dla Ryszarda Stańka. W planach są turnieje dzieci oraz dorosłych, podsumowaniem imprezy ma być natomiast starcie oldbojów miejscowego Wichra oraz Odry Wodzisław! Dochód zostanie przeznaczony na leczenie byłego reprezentanta Polski i srebrnego medalisty olimpijskiego. 
Ryszard Staniek to były olimpijczyk i reprezentant Polski. Fot. Śląski Związek Piłki Nożnej.
 
Ryszard Staniek (rocznik 1971) jest wychowankiem Cukrownika Chybie, występował także m.in. w Górniku Zabrze, hiszpańskiej Osasunie Pampeluna, Legii Warszawa (z którą w sezonie 1995-96 zagrał w Lidze Mistrzów), Odrze Wodzisław, Odrze Opole, karierę piłkarską zakończył w Beskidzie Skoczów. Pracował też jako trener w niższych ligach, w Cukrowniku, Orle Zabłocie, potem jednak zerwał z futbolem. 

Słynne mecze Ryszarda Stańka

Swój najsłynniejszy mecz Ryszard Staniek rozegrał w reprezentacji olimpijskiej, w finale turnieju w Barcelonie w 1992 roku. W meczu przeciwko gospodarzom, Hiszpanii zdobył wówczas wyrównującą bramkę na 2:2. Ostatecznie biało-czerwoni przegrali 2:3 po golu straconym w ostatniej minucie. Na boisku Staniek występował najczęściej jako boczny lub środkowy pomocnik. 
 
W pierwszej reprezentacji kraju grał w latach 1992-96, zaliczył w sumie dwanaście spotkań, nie strzelił gola. Oprócz srebra olimpijskiego jego największym sukcesem był awans z warszawską Legią do ćwierćfinału Ligi Mistrzów. W elitarnej Champions League Staniek zdobył jedną bramkę - w spotkaniu z norweskim Rosenborgiem Trondheim (3:1 na Stadionie Wojska Polskiego przy Łazienkowskiej).
 
O swojej karierze i najsłynniejszych meczach Ryszard Staniek opowiadał mi w wywiadzie w okazji 30-lecia barcelońskiego srebra, znajdziecie go tutaj: Ryszard Staniek: zwycięstwo nad Włochami otworzyło nam drogę do olimpijskiego medalu w Barcelonie

Olimpijczyk walczy z ciężką chorobą

Kilka tygodni temu do kibiców dotarła fatalna wiadomość. Julita Staniek, żona byłego piłkarza, poinformowała, że Ryszard w 2023 roku doznał udaru mózgu. Dziś Ryszard jest niepełnosprawny w znacznym stopniu, wymaga opieki i wsparcia innych. 
 
- Nie ma czucia w obu nogach powyżej kostek, co powoduje, że często traci równowagę i potrzebuje pomocy przy poruszaniu się. Ma bardzo słabe napięcie mięśniowe. Stracił całkowicie wzrok w lewym oku, a w prawym choroba ciągle postępuje i widzi coraz gorzej - pisała Julita Staniek na stronie internetowej zrzutka.pl. 
 

Wicher i Odra zapraszają na piknik

Z pomocą byłemu olimpijczykowi ruszyli działacze, kibice i weterani Wichra Wilchwy oraz Odry Wodzisław. W sobotę 13 lipca odbędzie się Piknik Rodzinny dla Ryszarda Stańka, gospodarzem będą Wilchwy (dzielnica Wodzisława Śląskiego, stadion mieści się przy ulicy Jastrzębskiej 194). 

- Nasz impreza rozpocznie się o godzinie 12 od turnieju dzieci oraz dorosłych. Potrwa on do piętnastej. O osiemnastej zacznie się z kolei pokazowy mecz oldbojów Wichra oraz Odry Wodzisław. Kibice będą mogli zobaczyć w akcji między innymi takich byłych piłkarzy jak Mariusz Zganiacz, Jan Woś, Marcin Radzewicz czy wielu innych - zapowiada Michał Pałuczak, działacz Wichra Wilchwy, jeden z organizatorów pikniku. 

Tego dnia na boisku w Wilchwach nie zabraknie też innych atrakcji dla całych rodzin, będą dmuchańce, gastronomia, lody. Około dwudziestej, po meczu oldbojów wystartuje zabawa z didżejem. 
 
 

Rysiek potrzebuje wsparcia!

Dochód z imprezy zostanie przeznaczony na leczenie Ryszarda Stańka. On sam niestety nie będzie mógł obserwować imprezy, ponieważ przebywa w szpitalu. W czasie pikniku chętni mogą zakupić pamiątkowe gadżety, które przygotują ekipy Wichra oraz Odry. Będą zbierane pieniądze do specjalnej skarbonki. Puchary dla uczestników turniejów dzieci oraz dorosłych ufundowało Miasto Wodzisław Śląski. 

Każdy, ktokolwiek chce wziąć udział w pikniku w Wilchwach i tym samym wesprzeć Ryszarda Stańka w czasie tej imprezy, może zgłosić się pod numerem telefonu 666-094-951. 

POLECAM: 

Na biało-czerwonym szlaku: Cezary Kucharski wspomina mecze Legii Warszawa z Panathinaikosem Ateny. Wideo Piotr Stańczak.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Euro 2024. Pierwszy trener Kacpra Urbańskiego zapewnia: jeszcze będzie o nim głośno! (WIDEO)

PIŁKA NOŻNA. Przed nami finały Mistrzostw Europy 2024 w Niemczech. W kadrze reprezentacji Polski znalazł się niespełna 20-letni Kacper Urbański, wychowanek Lechii Gdańsk, obecnie zawodnik włoskiego klubu FC Bologna. Młodego piłkarza wspomina jego pierwszy trener - Grzegorz Grzegorczyk z Akademii Piłkarskiej Lechii Gdańsk. 

Dawne piłkarskie gwiazdy zagrają dla chorego Tymusia w Grodzisku Mazowieckim

PIŁKA NOŻNA. Trwa już odliczanie do charytatywnego turnieju na rzecz chorego Tymusia, który odbędzie się 27 stycznia 2024 roku w Grodzisku Mazowieckim koło Warszawy. Wystąpi między innymi Reprezentacja Gwiazd Piłkarzy Polskich.