Przejdź do głównej zawartości

Andrzej Strejlau, były selekcjoner reprezentacji Polski uświetni wydarzenie w Szydłowcu

PIŁKA NOŻNA. Andrzej Strejlau, słynny polski trener, były selekcjoner naszej reprezentacji, odwiedzi Szydłowiec (województwo mazowieckie). Weźmie udział w uroczystym nadaniu tamtejszemu stadionowi imienia Jana Tatara. 
Andrzej Strejlau będzie gościem uroczystości na stadionie Szydłowianki Szydłowiec. Fot. Piotr Stańczak.
 
Szydłowianka Szydłowiec to klub, który powstał w 1946 roku. Ma bogatą historię, m.in. jako młody chłopiec tu swoje pierwsze kroki stawiał Dominik Furman, były reprezentant Polski i doświadczony ligowiec. Obecnie "niebiesko-biała banda" występuje w Tymex Lidze Okręgowej (rozgrywki te prowadzi Radomski Okręgowy Związek Piłki Nożnej). Patronem stadionu przy ulicy Targowej w Szydłowcu został Jan Tatar, nieżyjący już prezes i działacz Szydłowianki, jedna z osób najbardziej zasłużonych dla tego klubu. 

Strejlau gościem w Szydłowcu

Uroczystości nadania stadionowi jego imienia odbędą się w niedzielę 17 marca. O godzinie 10.30 odbędzie się msza święta w intencji klubu (w kościele Świętego Zygmunta), zaś o 12 na stadionie wystartuje turniej dzieci z rocznika 2013 i młodszych. Część oficjalna zacznie się o 13.30. Po niej, o 15.15 w meczu ligi okręgowej Szydłowianka podejmie Polonię Iłża. 

Imprezę organizuje klub razem z Urzędem Miejskim w Szydłowcu, natomiast patronat honorowy nad wydarzeniem objął Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego. Jak przekazał tymczasem portal Nasz Szydłowiec, gościem uroczystości ma być Andrzej Strejlau, były selekcjoner reprezentacji Polski! Na stadion zaprasza m.in. Artur Ludew, burmistrz Szydłowca, były piłkarz "niebiesko-białych", obecnie grający w Reprezentacji Polski Samorządowców.
 
 

Trenerska sława i były selekcjoner kadry

Słynnego trenera, który 19 lutego skończył 84 lata, szczególnie przedstawiać nie trzeba. Andrzej Strejlau w latach 70. był jednym z asystentów Kazimierza Górskiego w pierwszej reprezentacji. Jako szkoleniowiec pracował potem m.in. w Legii Warszawa czy greckim AR Larisa. 
 
W 1989 roku został selekcjonerem reprezentacji Polski (zastąpił na tym stanowisku Wojciecha Łazarka), prowadził ją przez cztery lata. Niestety, nie udało mu się wywalczyć z drużyną narodową awansu do finałów mistrzostw Europy w 1992 oraz mistrzostw świata w 1994 roku. W pamięci kibiców pozostały pojedyncze, słynne spotkania Polaków z Anglikami, Holendrami czy Irlandczykami. 

O najsłynniejszych a także tych mniej udanych spotkaniach reprezentacji pod jego wodzą Strejlau opowiadał mi w wywiadzie w 2021 roku, znajdziecie go tutaj: Andrzej Strejlau: w czasie pamiętnego meczu w Rotterdamie trzęśliśmy się z zimna

Mistrz (nie tylko) piłkarskich anegdot

Strejlau pożegnał się z kadrą jesienią 1993 roku, po porażce Polski z Norwegią (0:1) w eliminacjach do mundialu w USA. Później jako trener pracował jeszcze w Zagłębiu Lubin oraz chińskim Szanghaju Szenhua FC. Był także szefem wydziału szkolenia i dyrektorem sportowym Polskiego Związku Piłki Nożnej. Przewodniczył Kolegium Sędziów, był również rzecznikiem prasowym naszej federacji. 
 
To jeden z najbardziej znanych i cenionych polskich szkoleniowców, przez wiele lat także komentatorów i ekspertów piłkarskich. Ci, którzy mieli okazję go poznać, do dziś wspominają jego anegdoty i opowieści, nie tylko dotyczące sportu. 

POLECAM: 
 
Andrzej Strejlau i Wojciech Gąssowski podczas spotkania w Kielcach.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dawne gwiazdy futbolu uświetnią 100-lecie Klubu Sportowego Warka. Będzie wielka feta

PIŁKA NOŻNA. Klub Sportowy Warka obchodzi 100-lecie istnienia. Wielka impreza jubileuszowa odbędzie się w sobotę 24 czerwca. Wśród uczestników jest Reprezentacja Gwiazd Piłkarzy Polskich. Jej mecz z oldbojami Warki komentować będzie Dariusz Szpakowski. 

Dawne piłkarskie gwiazdy zagrają dla chorego Tymusia w Grodzisku Mazowieckim

PIŁKA NOŻNA. Trwa już odliczanie do charytatywnego turnieju na rzecz chorego Tymusia, który odbędzie się 27 stycznia 2024 roku w Grodzisku Mazowieckim koło Warszawy. Wystąpi między innymi Reprezentacja Gwiazd Piłkarzy Polskich. 

"1992: Wielka Gra". Powstał film o olimpijskiej drużynie z Barcelony. Reżyser: padają gole i strzelają je Polacy

PIŁKA NOŻNA. Ponad trzydzieści lat temu zadziwili nie tylko polskich kibiców, natomiast zwieńczeniem ich drogi był dramatyczny finał na słynnym Camp Nou! Olimpijska reprezentacja Polski Janusza Wójcika stała się tematem nowego filmu "1992: Wielka Gra". Od 7 marca można go oglądać na platformie streamingowej Viaplay. O kulisach powstania produkcji opowiedział mi jej reżyser, Michał Bielawski.