Przejdź do głównej zawartości

Nie żyje Wojciech Łazarek, były selekcjoner reprezentacji Polski. Prowadził kadrę w latach 80.

PIŁKA NOŻNA. Nie żyje Wojciech Łazarek, znany trener, były selekcjoner reprezentacji Polski. Naszą kadrę przejął od Antoniego Piechniczka po mundialu w 1986 roku w Meksyku. Największe klubowe sukcesy odnosił z Lechem Poznań. 
 
Wojciech Łazarek miał 86 lat. Pochodził z Łodzi. Jako piłkarz występował w tamtejszym Starcie, ŁKS-ie a później w Lechii Gdańsk. Po zakończeniu futbolowej kariery zajął się trenerką. Pracował w wielu klubach w Polsce i zagranicą, największe sukcesy świętował z Lechem Poznań w latach 1980-84. Pod jego wodzą "Kolejorz" dwukrotnie zdobył mistrzostwo Polski i tyle samo razy puchar kraju. 

Zanim przejął reprezentację Polski, pracował jeszcze w Lechii Gdańsk oraz szwedzkim Trelleborgu. Kadrę objął w 1986 roku, kiedy ze stanowiska odszedł po mundialu w Meksyku Antoni Piechniczek. Łazarek był selekcjonerem biało-czerwonych przez niespełna trzy lata. Zadebiutował w spotkaniu towarzyskim z Koreą Południową w Bydgoszczy (2:2), natomiast ostatnim jego meczem był pojedynek z Anglią w eliminacjach do mundialu we Włoszech (w czerwcu 1989, 0:3 na Wembley). 
 
 
 
Piłkarze, trenerzy czy kibice zapamiętali Łazarka między innymi z jego charakterystycznych powiedzonek. Za jego reprezentacyjnej kadencji doszło do zmiany pokoleniowej, odeszło większość zawodników występujących jeszcze na mundialach pod wodzą Piechniczka (m.in. Zbigniew Boniek, Włodzimierz Smolarek czy Józef Młynarczyk), pojawili się nowi (choćby Damian Łukasik, Robert Warzycha, Jacek Ziober, Marek Leśniak i inni). Niestety, Łazarkowi oraz jego ekipie nie udało się wywalczyć awansu do finałów Euro 1988 oraz Mistrzostw Swiata w 1990 (eliminacje do tej imprezy kończył już za niego Andrzej Strejlau).
 
W późniejszych latach pracował m.in. w klubach w Egipcie, Izraelu, prowadził także reprezentację Sudanu. Z polskich drużyn prowadził jeszcze Widzew Łódź, Śląsk Wrocław, Wisłę Kraków, Jagiellonię Białystok, pod koniec trenerskiej kariery pracował jeszcze w Narwi Ostrołęka oraz Ilance Rzepin. 

Jego syn Grzegorz też był piłkarzem, zmarł w 2018 roku w wieku 54 lat. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dawne gwiazdy futbolu uświetnią 100-lecie Klubu Sportowego Warka. Będzie wielka feta

PIŁKA NOŻNA. Klub Sportowy Warka obchodzi 100-lecie istnienia. Wielka impreza jubileuszowa odbędzie się w sobotę 24 czerwca. Wśród uczestników jest Reprezentacja Gwiazd Piłkarzy Polskich. Jej mecz z oldbojami Warki komentować będzie Dariusz Szpakowski. 

Dawne piłkarskie gwiazdy zagrają dla chorego Tymusia w Grodzisku Mazowieckim

PIŁKA NOŻNA. Trwa już odliczanie do charytatywnego turnieju na rzecz chorego Tymusia, który odbędzie się 27 stycznia 2024 roku w Grodzisku Mazowieckim koło Warszawy. Wystąpi między innymi Reprezentacja Gwiazd Piłkarzy Polskich. 

Polska - San Marino 1:0. Zamiast pogromu był wstyd! Bacciocchi: to my po meczu dawaliśmy autografy

PIŁKA NOŻNA. 28 kwietnia minie dokładnie 30 lat od sławetnego meczu Polska - San Marino w eliminacjach do Mistrzostw Świata w USA. Tamto spotkanie, które biało-czerwoni wygrali 1:0 pokazało, że żadnego przeciwnika nie wolno lekceważyć przed pierwszym gwizdkiem. Choć brzmi banalnie, to nasi piłkarze boleśnie o tym się przekonali...