Przejdź do głównej zawartości

Nie żyje Wojciech Łazarek, były selekcjoner reprezentacji Polski. Prowadził kadrę w latach 80.

PIŁKA NOŻNA. Nie żyje Wojciech Łazarek, znany trener, były selekcjoner reprezentacji Polski. Naszą kadrę przejął od Antoniego Piechniczka po mundialu w 1986 roku w Meksyku. Największe klubowe sukcesy odnosił z Lechem Poznań. 
 
Wojciech Łazarek miał 86 lat. Pochodził z Łodzi. Jako piłkarz występował w tamtejszym Starcie, ŁKS-ie a później w Lechii Gdańsk. Po zakończeniu futbolowej kariery zajął się trenerką. Pracował w wielu klubach w Polsce i zagranicą, największe sukcesy świętował z Lechem Poznań w latach 1980-84. Pod jego wodzą "Kolejorz" dwukrotnie zdobył mistrzostwo Polski i tyle samo razy puchar kraju. 

Zanim przejął reprezentację Polski, pracował jeszcze w Lechii Gdańsk oraz szwedzkim Trelleborgu. Kadrę objął w 1986 roku, kiedy ze stanowiska odszedł po mundialu w Meksyku Antoni Piechniczek. Łazarek był selekcjonerem biało-czerwonych przez niespełna trzy lata. Zadebiutował w spotkaniu towarzyskim z Koreą Południową w Bydgoszczy (2:2), natomiast ostatnim jego meczem był pojedynek z Anglią w eliminacjach do mundialu we Włoszech (w czerwcu 1989, 0:3 na Wembley). 
 
 
 
Piłkarze, trenerzy czy kibice zapamiętali Łazarka między innymi z jego charakterystycznych powiedzonek. Za jego reprezentacyjnej kadencji doszło do zmiany pokoleniowej, odeszło większość zawodników występujących jeszcze na mundialach pod wodzą Piechniczka (m.in. Zbigniew Boniek, Włodzimierz Smolarek czy Józef Młynarczyk), pojawili się nowi (choćby Damian Łukasik, Robert Warzycha, Jacek Ziober, Marek Leśniak i inni). Niestety, Łazarkowi oraz jego ekipie nie udało się wywalczyć awansu do finałów Euro 1988 oraz Mistrzostw Swiata w 1990 (eliminacje do tej imprezy kończył już za niego Andrzej Strejlau).
 
W późniejszych latach pracował m.in. w klubach w Egipcie, Izraelu, prowadził także reprezentację Sudanu. Z polskich drużyn prowadził jeszcze Widzew Łódź, Śląsk Wrocław, Wisłę Kraków, Jagiellonię Białystok, pod koniec trenerskiej kariery pracował jeszcze w Narwi Ostrołęka oraz Ilance Rzepin. 

Jego syn Grzegorz też był piłkarzem, zmarł w 2018 roku w wieku 54 lat. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dawne piłkarskie gwiazdy zagrają dla chorego Tymusia w Grodzisku Mazowieckim

PIŁKA NOŻNA. Trwa już odliczanie do charytatywnego turnieju na rzecz chorego Tymusia, który odbędzie się 27 stycznia 2024 roku w Grodzisku Mazowieckim koło Warszawy. Wystąpi między innymi Reprezentacja Gwiazd Piłkarzy Polskich. 

Euro 2024. Pierwszy trener Kacpra Urbańskiego zapewnia: jeszcze będzie o nim głośno! (WIDEO)

PIŁKA NOŻNA. Przed nami finały Mistrzostw Europy 2024 w Niemczech. W kadrze reprezentacji Polski znalazł się niespełna 20-letni Kacper Urbański, wychowanek Lechii Gdańsk, obecnie zawodnik włoskiego klubu FC Bologna. Młodego piłkarza wspomina jego pierwszy trener - Grzegorz Grzegorczyk z Akademii Piłkarskiej Lechii Gdańsk. 

Ryszard Staniek ciężko chory! Medalista olimpijski z Barcelony potrzebuje pomocy

PIŁKA NOŻNA. Ryszard Staniek, były piłkarz reprezentacji Polski oraz m.in. Górnika Zabrze i Legii Warszawa, uczestnik Ligi Mistrzów, jest ciężko chory. Ruszyła zbiórka pieniędzy na jego leczenie, rehabilitację oraz zakup samochodu. Liczy się każda złotówka!