Przejdź do głównej zawartości

Gwiazdy sportu na muralu w Warszawie! To giganci Akademii Wychowania Fizycznego

KULISY. W Warszawie można podziwiać niezwykły mural - pokazuje on legendy polskiego sportu. Pomysłodawcą jego powstania była stołeczna Akademia Wychowania Fizycznego. Widnieją na nim wizerunki prawdziwych sław!
Mural ze sławami sportu i zaproszeni goście. Fot. Facebook/Maciej Hartfil - Kanclerz AWF Warszawa.
 
O powstaniu muralu poinformowało między innymi Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Dzieło robi wrażenie!
- Z okazji Święta Uczelni Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie odsłoniliśmy piękny mural, nad którym pracowaliśmy przez wiele miesięcy. Możecie go podziwiać na ścianie Domu Studenckiego Rotacyjnego AWF Warszawa. W wyniku plebiscytu całej naszej społeczności akademickiej znalazło się na nim 10 wybitnych sportowców, byłych studentów i absolwentów naszej legendarnej uczelni - informuje Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie na swoim profilu na Facebooku. 
Wybitne postacie naszego sportu, związane z AZS AWF Warszawa to wielcy mistrzowie, przedstawiciele różnych pokoleń medalistów igrzysk olimpijskich i wielkich imprez. W tym gronie jest dwóch piłkarzy, tyle samo lekkoatletów oraz przedstawicieli sportów walki, po jednym kolarstwa, pływania, podnoszenia ciężarów oraz siatkówki. 

W Złotej Dziesiątce znaleźli się: 
  • Paweł Nastula (judo, później MMA - mieszane sporty walki)
  • Otylia Jędrzejczak (pływanie)
  • Janusz Kusociński (lekkoatletyka)
  • Zbigniew Boniek (piłka nożna)
  • Jerzy Kulej (boks)
  • Jacek Wszoła (lekkoatletyka, skok wzwyż)
  • Grzegorz Lato (piłka nożna)
  • Czesław Lang (kolarstwo)
  • Hubert Wagner (siatkówka)
  • Waldemar Baszanowski (podnoszenie ciężarów)

 
 
Na muralu przy ulicy Marymonckiej 34 widnieje wiele mówiący napis "Różne pokolenia, ta sama pasja!". Jak się dowiadujemy, głównym pomysłodawcą powstania sztuki był Maciej Hartfil, kanclerz AZS AWF Warszawa. 
 
- Uruchomił całą finansowo-ministerialną machinę i dzięki temu możemy podziwiać ten wspaniały efekt - chwali się stołeczna uczelnia. Mural powstał w ramach projektu Społecznej Odpowiedzialności Nauki Ministerstwa Edukacji i Nauki. Uroczyste odsłonięcie miało miejsce 30 listopada, wzięli w nim udział m.in. Otylia Jędrzejczak, Czesław Lang, Paweł Nastula oraz Jacek Wszoła.

 
POLECAM: 
Stanisław Oślizło, legenda Górnika Zabrze i reprezentacji Polski wspomina zmarłego Bobby'ego Charltona.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dawne gwiazdy futbolu uświetnią 100-lecie Klubu Sportowego Warka. Będzie wielka feta

PIŁKA NOŻNA. Klub Sportowy Warka obchodzi 100-lecie istnienia. Wielka impreza jubileuszowa odbędzie się w sobotę 24 czerwca. Wśród uczestników jest Reprezentacja Gwiazd Piłkarzy Polskich. Jej mecz z oldbojami Warki komentować będzie Dariusz Szpakowski. 

Dawne piłkarskie gwiazdy zagrają dla chorego Tymusia w Grodzisku Mazowieckim

PIŁKA NOŻNA. Trwa już odliczanie do charytatywnego turnieju na rzecz chorego Tymusia, który odbędzie się 27 stycznia 2024 roku w Grodzisku Mazowieckim koło Warszawy. Wystąpi między innymi Reprezentacja Gwiazd Piłkarzy Polskich. 

Polska - San Marino 1:0. Zamiast pogromu był wstyd! Bacciocchi: to my po meczu dawaliśmy autografy

PIŁKA NOŻNA. 28 kwietnia minie dokładnie 30 lat od sławetnego meczu Polska - San Marino w eliminacjach do Mistrzostw Świata w USA. Tamto spotkanie, które biało-czerwoni wygrali 1:0 pokazało, że żadnego przeciwnika nie wolno lekceważyć przed pierwszym gwizdkiem. Choć brzmi banalnie, to nasi piłkarze boleśnie o tym się przekonali...