Przejdź do głównej zawartości

Sławomir Szmal chce być szefem polskiej piłki ręcznej. "Narzuciłem sobie cztery punkty"

PIŁKA RĘCZNA. Sławomir Szmal, legendarny szczypiornista, oficjalnie zadeklarował, że będzie ubiegał się o stanowisko prezesa Związku Piłki Ręcznej w Polsce. Wytyczył sobie cztery główne zadania do wykonania. Jakie? 
Sławomir Szmal (z lewej) podczas jednego z meczów Industrii Kielce. Fot. Piotr Stańczak.
 
- Przez ostatnie lata mocno przygotowywałem się do tej roli. Narzuciłem sobie cztery podstawowe punkty, które jako prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce będę chciał zrealizować - napisał Sławomir Szmal na swoim profilu na Facebooku. 

Są cztery punkty, potrzebna kasa

Wspomniane cztery punkty to: 
  1. szeroka promocja piłki ręcznej, głównie wśród dzieci i młodzieży,
  2. rozwój polskiej piłki ręcznej na arenie międzynarodowej,
  3. współpraca z klubami, szkołami i wojewódzkimi związkami piłki ręcznej,
  4. szkolenia dla nauczycieli, sędziów, klubów. 
Szmal planuje stworzyć zespół ludzi, który będzie pozyskiwał pieniądze na potrzeby szczypiorniaka w kraju. 
 
- Dziękuję moim kolegom z boiska za poparcie. Wspólnie osiągaliśmy sukcesy w polskiej reprezentacji, a teraz wspólnie możemy odbudować polską piłkę ręczną - napisał były znakomity bramkarz naszej kadry. 
 
 

20 lat w bramce reprezentacji Polski

Sławomir Szmal ma niespełna 46 lat, urodził się w Strzelcach Opolskich. Jest wychowankiem klubu Stal Zawadzkie, występował także w Gwardii Opole, Hutniku Kraków, Warszawiance, Wiśle Płock, potem grał w Niemczech - TuS Nettelstedt Lubbecke, Rhein-Neckar Loewen. Z tego ostatniego klubu powrócił do Polski, do Vive Kielce, gdzie występował aż do zakończenia kariery zawodniczej w 2018 roku. 

W reprezentacji Polski grał w sumie przez dwadzieścia lat, od 1998 do 2018 roku. Zaliczył 298 spotkań i zdobył trzy bramki. Na swoim koncie ma trzy medale mistrzostw świata - srebrny z 2007 oraz brązowe z 2009 i 2015 roku. Dwukrotnie - w 2008 i 2016 roku - wystąpił w Igrzyskach Olimpijskich.

Wybory już jesienią

Jeśli chodzi o karierę klubową, "Kasa" najbardziej spektakularne osiągnięcie zanotował w 2016 roku, kiedy z Vive Tauron Kielce wygrał Ligę Mistrzów! 

Szmal po zakończeniu kariery zawodniczej zbierał doświadczenie menedżerskie. Z osiągnięć pozasportowych ma w kolekcji Złoty Krzyż Zasługi. Od 2021 roku jest wiceprezesem Związku Piłki Ręcznej w Polsce, odpowiada między innymi za sprawy szkolenia. 

Obecnie prezesem związku szczypiornistów jest Henryk Szczepański. Wybory nowego szefa odbędą się w październiku tego roku. 

POLECAM: 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dawne gwiazdy futbolu uświetnią 100-lecie Klubu Sportowego Warka. Będzie wielka feta

PIŁKA NOŻNA. Klub Sportowy Warka obchodzi 100-lecie istnienia. Wielka impreza jubileuszowa odbędzie się w sobotę 24 czerwca. Wśród uczestników jest Reprezentacja Gwiazd Piłkarzy Polskich. Jej mecz z oldbojami Warki komentować będzie Dariusz Szpakowski. 

Dawne piłkarskie gwiazdy zagrają dla chorego Tymusia w Grodzisku Mazowieckim

PIŁKA NOŻNA. Trwa już odliczanie do charytatywnego turnieju na rzecz chorego Tymusia, który odbędzie się 27 stycznia 2024 roku w Grodzisku Mazowieckim koło Warszawy. Wystąpi między innymi Reprezentacja Gwiazd Piłkarzy Polskich. 

Reprezentacja Gwiazd uświetni jubileusz Orła Łowyń. Zagrają dawni kadrowicze i ligowcy!

PIŁKA NOŻNA. Reprezentacja Gwiazd Piłkarzy Polskich rozpoczyna cykl wiosennych spotkań. Na początek będą mogli obejrzeć ją kibice w Łowyniu w Wielkopolsce. Dawni kadrowicze czy też uczestnicy Ligi Mistrzów oraz znani polscy ligowcy uświetnią 75-lecie tamtejszego klubu Orzeł!