Przejdź do głównej zawartości

50 lat po meczu Anglia - Polska na Wembley. W Muzeum Sportu i Turystyki można było oglądać wystawę czasową

PIŁKA NOŻNA. Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie zaprosiło do oglądania wystawy czasowej pod tytułem "Jedyny taki remis". Poświęcona była pamiętnemu remisowi Polaków z Anglią na Wembley 17 października 1973 roku. 
Jan Domarski podczas spotkania z okazji 50-lecia słynnego meczu Anglia - Polska na Wembley. Fot. Facebook/Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie
 
 
Ten mecz przeszedł do historii naszego futbolu i w ogóle sportu. Pięćdziesiąt lat temu skazywana na porażkę piłkarska reprezentacja Polski zremisowała z Anglią na Wembley 1:1 (0:0) i po raz pierwszy po II wojnie światowej awansowała do finałów mundialu! Bramkę dla biało-czerwonych zdobył Jan Domarski, bramkarz Jan Tomaszewski zyskał miano "człowieka, który zatrzymał Anglię", ale tak naprawdę swoją historię zapisał każdy z piłkarzy, którzy wystąpili w tamtym meczu. Reżyserem sukcesu był selekcjoner naszej drużyny, świętej pamięci Kazimierz Górski. 
 
Ogromna dramaturgia, cała otoczka, wrogość ze strony Anglików, którzy na każdym kroku starali się okazywać swoją wyższość - to wszystko sprawiło, że spotkanie 17 października 1973 roku stało się w piłkarskiej Polsce pewnym symbolem, wydarzeniem, do którego wracają pokolenia kibiców, choć np. obecni 40-50-latkowie nie pamiętają go osobiście, a jedynie z telewizyjnych powtórek. 

Unikatowe pamiątki z Wembley'73

W ostatnich dniach Muzeum Sportu i Turystyki zorganizowało spotkania i wydarzenia upamiętniające "Jedyny taki remis". 12 października gościli tu wspomniani Domarski oraz Tomaszewski. Można było także oglądać unikatowe pamiątki związane z tym spotkaniem. Nie brakowało wspomnień i futbolowych anegdotek!

- W czasie wydarzenia zaprezentowano specjalną kartę okolicznościową wydaną przez Poczta Polska, a także banknot 0 euro z serii Banknoty Pamiątkowe z wizerunkiem Jana Tomaszewskiego. "Przegląd Sportowy" przekazał naszym gościom pamiątkową okładkę związaną z tym meczem - relacjonowało Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. 

Wystawę można było oglądać również w Londynie, inicjatorem była organizacja polonijna Polish Social & Cultural Association. Uczestnicy spotkania gościli także w tamtejszym  polskim konsulacie i oczywiście zwiedzili obecny stadion Wembley! 

 
 
PIOTR STAŃCZAK 

 
POLECAM: 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dawne piłkarskie gwiazdy zagrają dla chorego Tymusia w Grodzisku Mazowieckim

PIŁKA NOŻNA. Trwa już odliczanie do charytatywnego turnieju na rzecz chorego Tymusia, który odbędzie się 27 stycznia 2024 roku w Grodzisku Mazowieckim koło Warszawy. Wystąpi między innymi Reprezentacja Gwiazd Piłkarzy Polskich. 

Euro 2024. Pierwszy trener Kacpra Urbańskiego zapewnia: jeszcze będzie o nim głośno! (WIDEO)

PIŁKA NOŻNA. Przed nami finały Mistrzostw Europy 2024 w Niemczech. W kadrze reprezentacji Polski znalazł się niespełna 20-letni Kacper Urbański, wychowanek Lechii Gdańsk, obecnie zawodnik włoskiego klubu FC Bologna. Młodego piłkarza wspomina jego pierwszy trener - Grzegorz Grzegorczyk z Akademii Piłkarskiej Lechii Gdańsk. 

Ryszard Staniek ciężko chory! Medalista olimpijski z Barcelony potrzebuje pomocy

PIŁKA NOŻNA. Ryszard Staniek, były piłkarz reprezentacji Polski oraz m.in. Górnika Zabrze i Legii Warszawa, uczestnik Ligi Mistrzów, jest ciężko chory. Ruszyła zbiórka pieniędzy na jego leczenie, rehabilitację oraz zakup samochodu. Liczy się każda złotówka!