Przejdź do głównej zawartości

Medalista olimpijski Arkadiusz Onyszko otwierał boisko w Garwolinie. Sportowy piknik z emocjami

PIŁKA NOŻNA. Arkadiusz Onyszko, srebrny medalista olimpijski z Barcelony w 1992 roku, uczestniczył w pikniku, który odbył się w Garwolinie. Gratulował młodym sportowcom i otwierał nowe boisko w tym mieście. 
Arkadiusz Onyszko (w górnym rzędzie, w środku) podczas pikniku sportowego w Garwolinie. Fot. Facebook/Muzeum Sportu i Turystyki
 
 
Impreza odbyła się w czwartek 18 października, pikniki organizuje Muzeum Sportu i Turystyki w ramach cyklu "Mazowsze Zdrowo i Sportowo". 

Onyszko otwierał nowe boisko

- Gościem specjalnym był srebrny medalista olimpijski Barcelona 1992 r. Arkadiusz Onyszko. Nie zabrakło wielu sportowych emocji, rozmawialiśmy także o zdrowym stylu życia. Jedną z części wydarzenia było przekazanie do użytkowania nowego boiska piłkarskiego ze sztuczną murawą. Nagrody za sportową rywalizację młodym sportowcom wręczyli Pani Marszałek Janina Ewa Orzełowska, Pani Burmistrz Marzena Świeczak, a także Arkadiusz Onyszko - relacjonuje Muzeum Sportu i Turystyki na swojej stronie na Facebooku. 

 
 

Debiut w Holandii, rywalem Van Der Saar

Bramkarz Arkadiusz Onyszko (rocznik 1974) na igrzyskach w Barcelonie był najmłodszym zawodnikiem w kadrze Janusza Wójcika, która sięgnęła po srebrny medal (w dramatycznym finale przegrała z gospodarzami, Hiszpanią 2:3). W tamtym turnieju był zmiennikiem Aleksandra Kłaka, który bronił we wszystkich olimpijskich potyczkach. Rok wcześniej Onyszko zadebiutował w zespole Wójcika. 
 
- Działo się to w towarzyskim meczu reprezentacji olimpijskiej Holandia - Polska, który odbył się we wrześniu 1991 roku w Utrechcie. Zremisowaliśmy 1:1. Na początku spotkania zastąpiłem Aleksandra Kłaka, który doznał kontuzji. Rozegrałem świetne spotkanie. Pamiętam, że holenderskiej bramki bronił wtedy Edwin van der Saar. Ja byłem najmłodszym zawodnikiem drużyny olimpijskiej, a mimo to znalazłem się także w dorosłej kadrze, która nieco później walczyła z Holendrami w Eindhoven! W meczu pierwszych reprezentacji padł remis 1:1, w naszej bramce bronił Jarek Bako - wspominał Arkadiusz Onyszko, kiedy przeprowadzałem z nim wywiad w 30 rocznicę barcelońskich wydarzeń. 
 
Rozmowę znajdziecie go tutaj: 

Nowe życie po przeszczepie nerki

Po igrzyskach Onyszko występował w Zawiszy Bydgoszcz, Legii Warszawa, Polonii Warszawa, Warcie Poznań, Lechu Poznań, Widzewie Łódź, grał także w kilku duńskich klubach, m.in. w Odense. W pierwszej reprezentacji Polski rozegrał dwa mecze. Jest autorem kontrowersyjnej książki "Fucking Polak", którą napisał w czasie gry w Skandynawii. Po powrocie do kraju grał jeszcze w Odrze Wodzisław, ponownie w stołecznej Polonii, ale jego karierę przerwały problemy zdrowotne, bramkarz przeszedł przeszczep nerki. Przez pewien czas pracował jako trener bramkarzy Motoru Lublin oraz młodzieżowych reprezentacji Polski do lat 17 i 18. 
 
 
POLECAM: 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dawne gwiazdy futbolu uświetnią 100-lecie Klubu Sportowego Warka. Będzie wielka feta

PIŁKA NOŻNA. Klub Sportowy Warka obchodzi 100-lecie istnienia. Wielka impreza jubileuszowa odbędzie się w sobotę 24 czerwca. Wśród uczestników jest Reprezentacja Gwiazd Piłkarzy Polskich. Jej mecz z oldbojami Warki komentować będzie Dariusz Szpakowski. 

Dawne piłkarskie gwiazdy zagrają dla chorego Tymusia w Grodzisku Mazowieckim

PIŁKA NOŻNA. Trwa już odliczanie do charytatywnego turnieju na rzecz chorego Tymusia, który odbędzie się 27 stycznia 2024 roku w Grodzisku Mazowieckim koło Warszawy. Wystąpi między innymi Reprezentacja Gwiazd Piłkarzy Polskich. 

"1992: Wielka Gra". Powstał film o olimpijskiej drużynie z Barcelony. Reżyser: padają gole i strzelają je Polacy

PIŁKA NOŻNA. Ponad trzydzieści lat temu zadziwili nie tylko polskich kibiców, natomiast zwieńczeniem ich drogi był dramatyczny finał na słynnym Camp Nou! Olimpijska reprezentacja Polski Janusza Wójcika stała się tematem nowego filmu "1992: Wielka Gra". Od 7 marca można go oglądać na platformie streamingowej Viaplay. O kulisach powstania produkcji opowiedział mi jej reżyser, Michał Bielawski.