Przejdź do głównej zawartości

Medalista olimpijski Arkadiusz Onyszko otwierał boisko w Garwolinie. Sportowy piknik z emocjami

PIŁKA NOŻNA. Arkadiusz Onyszko, srebrny medalista olimpijski z Barcelony w 1992 roku, uczestniczył w pikniku, który odbył się w Garwolinie. Gratulował młodym sportowcom i otwierał nowe boisko w tym mieście. 
Arkadiusz Onyszko (w górnym rzędzie, w środku) podczas pikniku sportowego w Garwolinie. Fot. Facebook/Muzeum Sportu i Turystyki
 
 
Impreza odbyła się w czwartek 18 października, pikniki organizuje Muzeum Sportu i Turystyki w ramach cyklu "Mazowsze Zdrowo i Sportowo". 

Onyszko otwierał nowe boisko

- Gościem specjalnym był srebrny medalista olimpijski Barcelona 1992 r. Arkadiusz Onyszko. Nie zabrakło wielu sportowych emocji, rozmawialiśmy także o zdrowym stylu życia. Jedną z części wydarzenia było przekazanie do użytkowania nowego boiska piłkarskiego ze sztuczną murawą. Nagrody za sportową rywalizację młodym sportowcom wręczyli Pani Marszałek Janina Ewa Orzełowska, Pani Burmistrz Marzena Świeczak, a także Arkadiusz Onyszko - relacjonuje Muzeum Sportu i Turystyki na swojej stronie na Facebooku. 

 
 

Debiut w Holandii, rywalem Van Der Saar

Bramkarz Arkadiusz Onyszko (rocznik 1974) na igrzyskach w Barcelonie był najmłodszym zawodnikiem w kadrze Janusza Wójcika, która sięgnęła po srebrny medal (w dramatycznym finale przegrała z gospodarzami, Hiszpanią 2:3). W tamtym turnieju był zmiennikiem Aleksandra Kłaka, który bronił we wszystkich olimpijskich potyczkach. Rok wcześniej Onyszko zadebiutował w zespole Wójcika. 
 
- Działo się to w towarzyskim meczu reprezentacji olimpijskiej Holandia - Polska, który odbył się we wrześniu 1991 roku w Utrechcie. Zremisowaliśmy 1:1. Na początku spotkania zastąpiłem Aleksandra Kłaka, który doznał kontuzji. Rozegrałem świetne spotkanie. Pamiętam, że holenderskiej bramki bronił wtedy Edwin van der Saar. Ja byłem najmłodszym zawodnikiem drużyny olimpijskiej, a mimo to znalazłem się także w dorosłej kadrze, która nieco później walczyła z Holendrami w Eindhoven! W meczu pierwszych reprezentacji padł remis 1:1, w naszej bramce bronił Jarek Bako - wspominał Arkadiusz Onyszko, kiedy przeprowadzałem z nim wywiad w 30 rocznicę barcelońskich wydarzeń. 
 
Rozmowę znajdziecie go tutaj: 

Nowe życie po przeszczepie nerki

Po igrzyskach Onyszko występował w Zawiszy Bydgoszcz, Legii Warszawa, Polonii Warszawa, Warcie Poznań, Lechu Poznań, Widzewie Łódź, grał także w kilku duńskich klubach, m.in. w Odense. W pierwszej reprezentacji Polski rozegrał dwa mecze. Jest autorem kontrowersyjnej książki "Fucking Polak", którą napisał w czasie gry w Skandynawii. Po powrocie do kraju grał jeszcze w Odrze Wodzisław, ponownie w stołecznej Polonii, ale jego karierę przerwały problemy zdrowotne, bramkarz przeszedł przeszczep nerki. Przez pewien czas pracował jako trener bramkarzy Motoru Lublin oraz młodzieżowych reprezentacji Polski do lat 17 i 18. 
 
 
POLECAM: 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dawne gwiazdy futbolu uświetnią 100-lecie Klubu Sportowego Warka. Będzie wielka feta

PIŁKA NOŻNA. Klub Sportowy Warka obchodzi 100-lecie istnienia. Wielka impreza jubileuszowa odbędzie się w sobotę 24 czerwca. Wśród uczestników jest Reprezentacja Gwiazd Piłkarzy Polskich. Jej mecz z oldbojami Warki komentować będzie Dariusz Szpakowski. 

30 lat po meczu Polska - Litwa w Brzeszczach. Walka ze śniegiem i jedyny gol "Świra"

Niespełna 30 lat temu w Brzeszczach koło Oświęcimia odbył się mecz piłkarskiej reprezentacji Polski. Biało-czerwoni zremisowali wówczas z Litwą 1:1. Spotkanie było wielkim wydarzeniem w historii miejscowego klubu Górnik ale także mieszkańców miasteczka. Jak się później okazało, właśnie wtedy jedyną bramkę w swojej długiej reprezentacyjnej karierze zdobył Piotr Świerczewski.

Norman Mapeza, były piłkarz Sokoła Pniewy: mam sentyment do Polski, tu zacząłem swoją karierę

Norman Mapeza, piłkarz z Zimbabwe trafił 30 lat temu, razem ze swoim rodakiem Johnem Phirim, do Sokoła Pniewy, później Tygodnika Miliardera. Jak wspomina swój pobyt w Polsce i zawodniczą karierę w innych klubach europejskich a także reprezentacji swojego kraju? Dziś pracuje jako trener w swojej ojczyźnie, był też selekcjonerem tamtejszej kadry narodowej. Nadal śledzi, co dzieje się w piłce nożnej na tak zwanym starym kontynencie.