Przejdź do głównej zawartości

Koniec "Sportu". Znana gazeta zniknie z rynku, dziennikarze dostali wypowiedzenia...

MEDIA. Fatalne wieści nadeszły dla czytelników i sympatyków katowickiego "Sportu"! Gazeta zniknie z rynku, dziennikarze otrzymali wypowiedzenia. To z pewnością koniec pewnej epoki w historii mediów sportowych w Polsce... 
Dziennik "Sport" przestanie wkrótce istnieć... Fot. Facebook/Katowicki Sport
 
 
19 listopada 1992 roku - dla mnie osobiście to szczególna data. Wtedy po raz pierwszy wziąłem do ręki katowicki "Sport", w nim była m.in. relacja z meczu towarzyskiego Polska - Łotwa w Iławie, wywiad z Andrzejem Szarmachem, reportaż, jak radzi sobie Andrzej Juskowiak w nowym klubie - portugalskim Sportingu Lizbona. Piękne czasy, kiedy rodziła się we mnie pasja do dziennikarstwa sportowego. Katowickie czasopismo miało w tym swój udział. Dziś łezka w oku się kręci. 
 
Ilekroć odwiedzałem rodzinę na Śląsku, zawsze zaopatrywałem się w nowe egzemplarze tej gazety i czytałem od deski od deski. Inspirowałem się nią, kiedy już sam parałem się dziennikarstwem sportowym w lokalnej prasie. Po latach, w 2006 roku miałem zresztą okazję przez kilka miesięcy współpracować ze "Sportem", pisząc relacje z meczów Heko Czermno w pierwszej lidze! Wszystko działo się w gorącym, futbolowym okresie, tuż przed mundialem w Niemczech.
 
Myślę, że na "Sporcie" wychowały się pokolenia czytelników, kibiców, nie mogło być inaczej, skoro gazeta na rynku była obecna od 1945 roku! Zmieniały się czasy, ustrój, technologia, wreszcie wydawcy, dużo zmian nastąpiło w samym świecie sportu. Gazeta, choć nie unikała perturbacji, przetrwała 78 lat. Od pewnego momentu była dostępna tylko w południowych rejonach kraju (Śląsk, Małopolska). Do dziś... 
 
Moja relacja z meczu pierwszej ligi Heko Czermno - Polonia Bytom w "Sporcie" (ukazała się wiosną 2006 roku).
 
Portal Wirtualne Media podaje, że obecny właściciel gazety, spółka Gremi Media, postanowił zamknąć "Sport" wraz z końcem listopada tego roku, natomiast cały zespół redakcyjny (dziewięć osób plus stali współpracownicy) dostał wypowiedzenia umów, nie otrzymując jednocześnie innych ofert pracy... Wszyscy, którym teraz przyjdzie pożegnać się z dziennikiem, pracowali na umowach zlecenie.

- Decyzja ta jest wynikiem dokładnych analiz rentowności i oceny kierunku rozwoju Gremi Media. Spółka w odpowiedzi na oczekiwania i potrzeby swoich czytelników skupia się na rozwoju kluczowych obszarów swojej działalności oraz inwestycji w rozwój mediów cyfrowych - podaje właściciel gazety, cytowany przez Wirtualne Media. 

Tyle w oficjalnym i lakonicznym komunikacie. Była gazeta, nie ma gazety... Czasy dla prasy drukowanej (nie tylko tej sportowej) są ogólnie kiepskie, ale to temat być może na jeszcze inne rozważania. Pewne jest jedno - wraz z zamknięciem katowickiego "Sportu" kończy się pewna epoka w polskim dziennikarstwie sportowym. 
 
 
POLECAM: 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dawne gwiazdy futbolu uświetnią 100-lecie Klubu Sportowego Warka. Będzie wielka feta

PIŁKA NOŻNA. Klub Sportowy Warka obchodzi 100-lecie istnienia. Wielka impreza jubileuszowa odbędzie się w sobotę 24 czerwca. Wśród uczestników jest Reprezentacja Gwiazd Piłkarzy Polskich. Jej mecz z oldbojami Warki komentować będzie Dariusz Szpakowski. 

Dawne piłkarskie gwiazdy zagrają dla chorego Tymusia w Grodzisku Mazowieckim

PIŁKA NOŻNA. Trwa już odliczanie do charytatywnego turnieju na rzecz chorego Tymusia, który odbędzie się 27 stycznia 2024 roku w Grodzisku Mazowieckim koło Warszawy. Wystąpi między innymi Reprezentacja Gwiazd Piłkarzy Polskich. 

Reprezentacja Gwiazd uświetni jubileusz Orła Łowyń. Zagrają dawni kadrowicze i ligowcy!

PIŁKA NOŻNA. Reprezentacja Gwiazd Piłkarzy Polskich rozpoczyna cykl wiosennych spotkań. Na początek będą mogli obejrzeć ją kibice w Łowyniu w Wielkopolsce. Dawni kadrowicze czy też uczestnicy Ligi Mistrzów oraz znani polscy ligowcy uświetnią 75-lecie tamtejszego klubu Orzeł!