Przejdź do głównej zawartości

Po Zabrzu czas na Nowiny! Włodzimierz Lubański otrzyma kolejne honorowe obywatelstwo

 

PIŁKA NOŻNA. - Dobrze, że o nas, starszych piłkarzach, jeszcze ktoś dziś pamięta - tak powiedział Włodzimierz Lubański, legenda naszego futbolu, kiedy usłyszał, że podkielecka gmina Nowiny planuje nadać mu honorowe obywatelstwo. 
Włodzimierz Lubański (czwarty z lewej, w garniturze) podczas meczu dawnych olimpijczyków na stadionie PGE Narodowym w 2022 roku. Fot. Piotr Stańczak.
 
Włodzimierz Lubański (rocznik 1947) to jeden z najlepszych polskich napastników w historii i w ogóle najwybitniejszych futbolistów wszechczasów nad Wisłą. Legenda reprezentacji oraz Górnika Zabrze, po zakończeniu kariery ceniony agent piłkarski, jest już patronem Liceum Sportowego w Nowinach. 
 
To gmina granicząca od południa z Kielcami, stawiająca na rozwój bazy sportowej. Posiada już trzy pełnowymiarowe płyty boiska, w tym jedną z naturalną trawą. Ostatni z obiektów, który oddano do użytku, posiada certyfikat FIFA Quality PRO. W ciągu minionych pięciu lat Nowiny wydały w sumie 11 milionów złotych na rozwój sportowego zaplecza. 

Lubański znów w Nowinach

Boisko, które dostało certyfikat FIFA, zostanie oficjalnie otwarte we wtorek 5 marca. W uroczystości weźmie udział właśnie Włodzimierz Lubański. Ta część jego wizyty w Nowinach zacznie się o godzinie 16.30, natomiast o 17 w Gminnym Ośrodku Kultury odbędzie się uroczysta sesja, w trakcie której radni Nowin nadadzą legendarnemu napastnikowi Honorowe Obywatelstwo Gminy. Po zakończeniu oficjalnej uroczystości odbędzie się spotkanie z mieszkańcami, także w domu kultury. 

Co ciekawe, Lubański posiada już tytuł Honorowego Obywatela Zabrza, miasta, gdzie grał w piłkę przez wiele lat i stał się ikoną Górnika, symbolem jego największych sukcesów. Jakie są jego związki z podkieleckimi Nowinami? O nich wspominał w rozmowie z serwisem eska.pl/kielce wójt gminy Sebastian Nowaczkiewicz. 

Patron Liceum Sportowego

- 1 września 2019 roku swoją działalność rozpoczęło u nas Liceum Sportowe. Rozwinęło się i wtedy dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie zaczęli myśleć o patronie swojej szkoły. Wzięli udział w głosowaniu, w którym wyłonili właśnie Włodzimierza Lubańskiego. On sam przyjął to zaproszenie, w 2022 roku przyjechał do Nowin, właśnie na uroczyste nadanie szkole jego imienia. Odwiedził nas także rok temu - opowiada Sebastian Nowaczkiewicz. 

- Kiedy pan Lubański dowiedział się, że chcemy nadać mu honorowe obywatelstwo, ucieszył się. "Dobrze, że o nas, starszych piłkarzach, jeszcze ktoś dziś pamięta" - powiedział, oczywiście z uśmiechem, bo ciężko nie pamiętać o tak wybitnym piłkarzu - wspomina wójt gminy Nowiny w Świętokrzyskiem. 

POLECAM: 
 
Podcast "Na biało-czerwonym szlaku": Michał Listkiewicz o barażach reprezentacji Polski i Szymonie Marciniaku. Rozmawia Piotr Stańczak.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dawne gwiazdy futbolu uświetnią 100-lecie Klubu Sportowego Warka. Będzie wielka feta

PIŁKA NOŻNA. Klub Sportowy Warka obchodzi 100-lecie istnienia. Wielka impreza jubileuszowa odbędzie się w sobotę 24 czerwca. Wśród uczestników jest Reprezentacja Gwiazd Piłkarzy Polskich. Jej mecz z oldbojami Warki komentować będzie Dariusz Szpakowski. 

Dawne piłkarskie gwiazdy zagrają dla chorego Tymusia w Grodzisku Mazowieckim

PIŁKA NOŻNA. Trwa już odliczanie do charytatywnego turnieju na rzecz chorego Tymusia, który odbędzie się 27 stycznia 2024 roku w Grodzisku Mazowieckim koło Warszawy. Wystąpi między innymi Reprezentacja Gwiazd Piłkarzy Polskich. 

"1992: Wielka Gra". Powstał film o olimpijskiej drużynie z Barcelony. Reżyser: padają gole i strzelają je Polacy

PIŁKA NOŻNA. Ponad trzydzieści lat temu zadziwili nie tylko polskich kibiców, natomiast zwieńczeniem ich drogi był dramatyczny finał na słynnym Camp Nou! Olimpijska reprezentacja Polski Janusza Wójcika stała się tematem nowego filmu "1992: Wielka Gra". Od 7 marca można go oglądać na platformie streamingowej Viaplay. O kulisach powstania produkcji opowiedział mi jej reżyser, Michał Bielawski.