Przejdź do głównej zawartości

Po Zabrzu czas na Nowiny! Włodzimierz Lubański otrzyma kolejne honorowe obywatelstwo

 

PIŁKA NOŻNA. - Dobrze, że o nas, starszych piłkarzach, jeszcze ktoś dziś pamięta - tak powiedział Włodzimierz Lubański, legenda naszego futbolu, kiedy usłyszał, że podkielecka gmina Nowiny planuje nadać mu honorowe obywatelstwo. 
Włodzimierz Lubański (czwarty z lewej, w garniturze) podczas meczu dawnych olimpijczyków na stadionie PGE Narodowym w 2022 roku. Fot. Piotr Stańczak.
 
Włodzimierz Lubański (rocznik 1947) to jeden z najlepszych polskich napastników w historii i w ogóle najwybitniejszych futbolistów wszechczasów nad Wisłą. Legenda reprezentacji oraz Górnika Zabrze, po zakończeniu kariery ceniony agent piłkarski, jest już patronem Liceum Sportowego w Nowinach. 
 
To gmina granicząca od południa z Kielcami, stawiająca na rozwój bazy sportowej. Posiada już trzy pełnowymiarowe płyty boiska, w tym jedną z naturalną trawą. Ostatni z obiektów, który oddano do użytku, posiada certyfikat FIFA Quality PRO. W ciągu minionych pięciu lat Nowiny wydały w sumie 11 milionów złotych na rozwój sportowego zaplecza. 

Lubański znów w Nowinach

Boisko, które dostało certyfikat FIFA, zostanie oficjalnie otwarte we wtorek 5 marca. W uroczystości weźmie udział właśnie Włodzimierz Lubański. Ta część jego wizyty w Nowinach zacznie się o godzinie 16.30, natomiast o 17 w Gminnym Ośrodku Kultury odbędzie się uroczysta sesja, w trakcie której radni Nowin nadadzą legendarnemu napastnikowi Honorowe Obywatelstwo Gminy. Po zakończeniu oficjalnej uroczystości odbędzie się spotkanie z mieszkańcami, także w domu kultury. 

Co ciekawe, Lubański posiada już tytuł Honorowego Obywatela Zabrza, miasta, gdzie grał w piłkę przez wiele lat i stał się ikoną Górnika, symbolem jego największych sukcesów. Jakie są jego związki z podkieleckimi Nowinami? O nich wspominał w rozmowie z serwisem eska.pl/kielce wójt gminy Sebastian Nowaczkiewicz. 

Patron Liceum Sportowego

- 1 września 2019 roku swoją działalność rozpoczęło u nas Liceum Sportowe. Rozwinęło się i wtedy dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie zaczęli myśleć o patronie swojej szkoły. Wzięli udział w głosowaniu, w którym wyłonili właśnie Włodzimierza Lubańskiego. On sam przyjął to zaproszenie, w 2022 roku przyjechał do Nowin, właśnie na uroczyste nadanie szkole jego imienia. Odwiedził nas także rok temu - opowiada Sebastian Nowaczkiewicz. 

- Kiedy pan Lubański dowiedział się, że chcemy nadać mu honorowe obywatelstwo, ucieszył się. "Dobrze, że o nas, starszych piłkarzach, jeszcze ktoś dziś pamięta" - powiedział, oczywiście z uśmiechem, bo ciężko nie pamiętać o tak wybitnym piłkarzu - wspomina wójt gminy Nowiny w Świętokrzyskiem. 

POLECAM: 
 
Podcast "Na biało-czerwonym szlaku": Michał Listkiewicz o barażach reprezentacji Polski i Szymonie Marciniaku. Rozmawia Piotr Stańczak.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zagrają dla Ryszarda Stańka! Na boisku Wichra Wilchwy odbędzie się impreza charytatywna

PIŁKA NOŻNA. W sobotę 13 lipca w Wilchwach w Wodzisławiu Śląskim odbędzie się Piknik Rodzinny dla Ryszarda Stańka. W planach są turnieje dzieci oraz dorosłych, podsumowaniem imprezy ma być natomiast starcie oldbojów miejscowego Wichra oraz Odry Wodzisław! Dochód zostanie przeznaczony na leczenie byłego reprezentanta Polski i srebrnego medalisty olimpijskiego. 

Euro 2024. Pierwszy trener Kacpra Urbańskiego zapewnia: jeszcze będzie o nim głośno! (WIDEO)

PIŁKA NOŻNA. Przed nami finały Mistrzostw Europy 2024 w Niemczech. W kadrze reprezentacji Polski znalazł się niespełna 20-letni Kacper Urbański, wychowanek Lechii Gdańsk, obecnie zawodnik włoskiego klubu FC Bologna. Młodego piłkarza wspomina jego pierwszy trener - Grzegorz Grzegorczyk z Akademii Piłkarskiej Lechii Gdańsk. 

Dawne piłkarskie gwiazdy zagrają dla chorego Tymusia w Grodzisku Mazowieckim

PIŁKA NOŻNA. Trwa już odliczanie do charytatywnego turnieju na rzecz chorego Tymusia, który odbędzie się 27 stycznia 2024 roku w Grodzisku Mazowieckim koło Warszawy. Wystąpi między innymi Reprezentacja Gwiazd Piłkarzy Polskich.